به یاد سردار حاج مجید نخعی

از زمانی که دانش آموز مدرسه راهنمایی نواب زرند بودم او را می شناختم. او در آن زمان در میان دانش أموزان به دلایل مختلف محبوبیت داشت. برخی او را به عنوان کسی که فوتبال خوب بازی می کند می شناختند. برخی دیگر او را به عنوان یک پاسدار و رزمنده شجاع باور داشتند. برخی دیگر چهره فعال و به شدت مردمی او را برجسته می دیدند. خود من در آن زمان به سبب عضویت در انجمن اسلامی مدرسه و محله و فعالیت در حوزه قرائت قرآن و مراسم شهدا و گروه های هنری سرود و گهگاه نمایش شناخته شده بودم. یک بار مجید نخعی را دیدم. او به من گفت: آیا حاضری عصرهای پنجشنبه برای خواندن دعای کمیل به روستای خیرآباد بیایی؟ پیشنهادش را پذیرفتم. چند هفته ای شد که این کار ادامه یافت. او با موتورسیکلتش به دنبال من می آمد و با هم به مسجد خیرآباد می رفتیم. یک بار شهید محمد برهان نژاد را هم با خود به آنحا بردم.

از زمانی که دانش آموز مدرسه راهنمایی نواب زرند بودم او را می شناختم. او در آن زمان در میان دانش أموزان به دلایل مختلف محبوبیت داشت. برخی او را به عنوان کسی که فوتبال خوب بازی می کند می شناختند. برخی دیگر او را به عنوان یک پاسدار و رزمنده شجاع باور داشتند. برخی دیگر چهره فعال و به شدت مردمی او را برجسته می دیدند. خود من در آن زمان به سبب عضویت در انجمن اسلامی مدرسه و محله و فعالیت در حوزه قرائت قرآن و مراسم شهدا و گروه های هنری سرود و گهگاه نمایش شناخته شده بودم. یک بار مجید نخعی را دیدم. او به من گفت: آیا حاضری عصرهای پنجشنبه برای خواندن دعای کمیل به روستای خیرآباد بیایی؟ پیشنهادش را پذیرفتم. چند هفته ای شد که این کار ادامه یافت. او با موتورسیکلتش به دنبال من می آمد و با هم به مسجد خیرآباد می رفتیم. یک بار شهید محمد برهان نژاد را هم با خود به آنحا بردم.

سال ها گذشت و من دورادور خبرهایی از او می شنیدم و یا از دور در برخی از مجالس توفیق دیدار او را می یافتم و با بلند کردن دست به نشانه سلام و ادای احترام خاطرات خوب گذشته دوستی یا او در ذهنم تداعی می شد. می دانستم که در زمره سرداران سپاه قرار دارد.(رضاکردی)

حاج مجید نخعی در دوران جنگ تحمیلی فرماندهی گردان ۴۰۶ پدافند هوایی لشکر ۴۱ ثارالله را بر عهده داشت و در عملیات کربلای پنج ترکش به وی اصابت کرد و در عملیات‌های والفجر هشت و ۱۰ شیمیائی شد و بعداز جنگ فرمانده توپخانه لشکر ۴۱ ثارالله بود و پس از آن در نیروی قدس سپاه فعالیت داشت.

این پیشکسوت دفاع مقدس در نهایت به عنوان جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات حدود ۸ سال مشغول به خدمت بودند.

مرحوم حاج مجید نخعی یکی از فاتحان سال‌های دفاع مقدس از جانبازان ۵۰ درصد و فرماند‌هان هشت سال دفاع مقدس عصر اول شهریور ماه بر اثر عارضه قلبی به همرزمان شهیدش پیوست.

سردار حسن پلارک رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات و همرزم حاج مجید در بیان خاطراتی از وی گفت: حاج مجید در بسیاری از عملیات‌های دفاع مقدس حضور داشت و همواره برای برقراری آرمان‌های شهدا و امام راحل تلاش می‌کرد.

وی تفکر، ‌شجاعت، تدبیر،‌ عقلانیت، روحیه بزرگ و مسئولیت‌پذیری را از ویژ‌گی‌های این پیشکسوت دوران دفاع مقدس عنوان کرد و افزود: در عملیات‌های مختلف از قبیل بیت‌المقدس، خیبر، والفجر، مرصاد و دیگر عملیات‌های خارج از مرزها و کربلای پنج با شجاعت،‌ عقلانیت و تدبیر به دستور امام امت می‌جنگید و یک لحظه آرام و قرار نداشت.

پیکر مرحوم مجید نخعی از فرماند‌هان و یادگاران دوران دفاع مقدس در شهرستان زرند با حضور امام جمعه، معاون فرماندار، جمع کثیری از مسئولان اجرایی و فرماند‌هان نیروهای نظامی و انتظامی، جمعی از فرماند‌هان و سرداران دوران دفاع مقدس از جمله سردار حسنی‌سعدی مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان، سردار فتاحی نماینده شهربابک در مجلس، سردار پلارک رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات، خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران و … از محل تکیه چهل چراغ زرند «محل اعزام و تشییع شهدا دوران دفاع مقدس» با شکوه خاصی در روز شنبه چهارم شهریور ماه ۱۳۹۱، تشییع و در بهشت زهرا (س) زرند كرمان در قطعه والدین شهدا به خاك سپرده شد.تشییع شد.

 جاذبه خاک به ماندن می خواند ،

و آن عهد باطنی به رفتن …

عقل به ماندن می خواند

و عشق به رفتن …

و این هر دو را خداوند آفریده است تا وجود انسان، در آوارگی و حیرت میان عقل و عشق معنا شود.(شهید مرتضی آوینی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.