گزارشی از آخرین روند ساخت گنبد حرم مطهر امام حسین(ع) در بازدید ریاست ستاد بازسازی عتبات

جناب آقای مهندس پلارک رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: پروژۀ ترفیع گنبد و لاغر سازی و مقاوم سازی ستون‌های اطراف ضریح مطهر امام حسین (علیه السلام) که توسط ستاد بازسازی استان کرمان در حال انجام است، از پروژه‌های بزرگ، ارزشمند و حساس ما است.

به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات ، حسن پلارک در بازید از پروژۀ معراج، (طرح ترفیع گنبد حرم مطهر امام حسین علیه السلام در کرمان) پیرامون پروژه‌های در دست اقدام ستاد، افزود: در بازدیدی که از پروژۀ معراج داشتم، نسبت به قبل پیشرفت‌های قابل توجهی صورت گرفته و سگمنت‌ها آماده و بخشی از آن‌ها گالوانیزه شده و بخشی هم در حال گالوانیزه شدن است و این نشان از سرعت فرآیند کار دارد که به نظر می‌رسد هنوز هم جای افزایش سرعت را هم دارد.

انتقال گنبد، منوط به آماده شدن زیرساخت مربوطه در کربلاست

وی به بخش ظاهری و نمای گنبد که به چشم زائر می‎آید، اشاره کرد و گفت: این بخش هنوز پیشرفت چشمگیری نداشته و امیدواریم هرچه زودتر خشت‌ها به مرحلۀ طلاکاری برسند و با نصب آزمایشی روی گنبد در معرض دید مردم قرار گیرند.

پلارک با بیان اینکه آماده شدن و انتقال گنبد، منوط به آماده شدن زیرساخت مربوطه در کربلاست، افزود: با توجه به اینکه مدیر هر دو مجموعه حاج آقا مهاجری هستند، حتما برنامه را تنظیم کرده‌اند و با آماده شدن زیر ساخت، گنبد هم آماده و منتقل می‌شود.

توسعۀ ۲۰ برابری حرم حضرت علی(ع) یک حرکت تاریخی و بی‌سابقه است

وی در خصوص سایر پروژ‌های در دست اقدام در عتبات، اظهار داشت: بزرگ‌ترین طرح توسعه را در نجف اشرف با صحن حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) داریم که پیش از آن با خیل عظیم زائران بخصوص در ایام و مناسبت‌های خاص مانند نیمه شعبان، عید غدیر، ۱۳ رجب، اربعین و غیره با حضور جمعیت چند میلیونی از سراسر دنیا، کوچک بودن حرم در نجف اشرف، نقیصۀ بزرگی برای مدیریت شیعه و زیارت زائرین بود ولی به لطف خدا توفیق پیدا کردیم صحن حرم حضرت امیر علیه السلام را به بیست برابر افزایش دهیم که یک حرکت تاریخی و بی‌سابقه محسوب می‌شود.

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور در ادامه اظهار امیدواری کرد؛ تا پایان سال جاری یا اوائل سال آتی مراحل اتمام پروژه صحن حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) را در نجف اشرف داشته باشیم.

پلارک خاطر نشان کرد: این پروژه که از بزرگ‌ترین پروژ‌ه‌های ما بود که طی کمتر از پنج سال به مرحلۀ اجرا درآمد، از هر جهت جوابگوی نیازهای زائران، عاشقان و ارادتمندان خواهد بود.

وی افزود: از ویژگی‌های این پروژه علاوه بر زمان کم اجرا، قیمت تمام شدۀ آن نسبت به پروژ‌ه‌هایی است که در کشورمان اجرا می‌شود که می‌توان گفت با نصف قیمت اجرا شده است.

۶۰۰ میلیارد تومان هزینۀ اجرا و تکمیل پروژۀ صحن حضرت فاطمه زهرا(س)

پلارک مبلغ هزینۀ شده در صحن حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) تا پایان کار را ۶۰۰ میلیارد تومان برشمرد و تصریح کرد: این مبلغ تماماً توسط مردم و خی�’رین تامین شده و دقت در کار، صرفه جویی در هزینه‌ها، خرید مصالح به طور مستقیم از تولید کننده، پیشگیری از ریخت و پاش‌های کارگاهی و حذف سود پیمانکاری موجب کاهش چشمگیر هزینه‌ها در این پروژه شده است.

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور، افزود: ما با هیچ پیمانکار سودجوئی کار نکردیم و پیمانکاران محترم به اندازۀ هزینه‌ها از ما پول دریافت کرده‌اند.

تاکید بر استفاده از معماری، کارگر و مصالح ایرانی در انجام پروژه

وی استحکام و زیبایی را از دیگر ویژگی‌های این پروژه برشمرد و گفت: معماری این طرح صد در صد ایرانی است و مصالح و نیازمندی‌ها و حتی کارگرانش هم از ایران تامین شدند.

وی در ادامه به بحث طرح توسعه حرم حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) در کربلا اشاره کرد و گفت: یک سال از شروع طرح توسعۀ این حرم می‎گذرد و امیدواریم بر اساس تعهدی که دادیم بتوانیم سازه را امسال اجرایی کنیم و اربعین سال آینده زائران را زیر سقف استقرار بدهیم.

کار در حرم سیدالشهدا(ع) بسیار سخت است

وی ابراز کرد: این امر هم به سرعت کار نیاز دارد در صورتی که کار در حرم سیدالشهدا(ع) بسیار سخت است و ما یک سال فقط برای تحکیم و آب بندی زمین کار کردیم.

پلارک این پروژه را بسیار خاص، ویژه و ارزشمند ارزیابی کرد و گفت: پروژۀ طرح ترفیع گنبد و لاغر سازی و مقاوم سازی ستون‌های اطراف ضریح مطهر که توسط ستاد بازسازی استان کرمان در حال انجام است، از پروژه‌های بزرگ، ارزشمند و حساس ما است.

توسعۀ ده برابری حرم امامین جوادین (ع)

وی در ادامه یادآور شد: توسعۀ حرم امامین جوادین (علیهم السلام) مدتی است که شروع شده بخشی از آن در ماه‌های آینده افتتاح خواهد شد و بخشی دیگر به نام صحن حضرت صاحب الزمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در حال اجراست که فضای حرم را بیش از ده برابر وسعت می‌بخشد.

پلارک گفت: در سامرا در حال تملک زمین تا شعاع ۳۰۰ متری اطراف حرم هستیم و ممکن است این طرح ۵ سال یا بیشتر به طول انجامد چرا که طرح عظیمی است و سامرا را از مظلومیت خارج می‌کند.

توسعۀ حرم حضرت زینب (س)

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور افزود: اخیراً گروه‌ها و تیم‌های مطالعاتی ما در سوریه بحث توسعه حرم حضرت زینب و حضرت رقیه سلام الله علیها را آغاز کرده‌اند.

وی تاکید کرد: همۀ نیازهای مالی طرح‌های بازسازی و توسعۀ حرم‌های مطهر ائمه در عراق ، توسط مردم و علاقمندان تامین می‌شود و مردم مایلند در حد وسع خود در این پروژه‌ها شریک باشند.

خشت‌هایی برای بهشت

پلارک اظهار داشت: کسانی که اقدام به خرید خشت طلای گنبد حرم آقا سیدالشهدا(ع) می‎کنند، کار ارزشمندی انجام می‌دهند و برخی با پرداخت دو میلیون و یک صد و پنجاه هزار تومان یک خشت طلا را خریداری می‌کنند که تا ابد به نام خودشان ثبت است و برخی در قالب پروژۀ «خشت‌هایی برای بهشت»، روزی ۱۱۰ تومان پرداخت می‌کنند که ماهانه ۳۳۰ هزار تومان می‌شود و بسیاری از مردم مشترک این طرح هستند و ماهانه پرداخت می‌کنند.

وی به روش دیگری مبنی بر استفاده از اپلیکیشن اشاره کرد و گفت: در این روش هم هر کسی به اندازه‌ای که مایل است کمک می‎کند و به این ترتیب ما سالانه ۱۲ میلیارد تومان کمک مردمی برای بازسازی و توسعۀ حرم‌های مطهر جمع آوری می‌کنیم که بسیاری از پروژه‌های ما را پوشش می‌دهد.

پلارک تاکید کرد: ما روش‌های دون شأن اهل بیت (علیهم السلام) برای جمع آوری کمک‌های مردم را قائل نیستیم، مردم عراق و ایران و مسئولین پروژه‌های ما را دیدند و تایید کردند، سرعت و کیفیت پروژ‌هایی که ما اجرا کردیم به گونه‌ایست که مردم با اعتماد کامل کمک می‌کنند.

حرم امام رضا (ع) بازسازی و مقاوم سازی می‌شود

وی در پایان گفت: تولیت حرم آقا امام رضا علیه السلام و مهندسین فنی حرم، از پروژۀ در حال اجرا در حرم امام حسین علیه السلام بازدید کردند و پیشنهاد داشتند که نظیر این کار در حد ضرورت در حرم امام رضا علیه السلام انجام شود؛ ان شاءالله آقای مهاجری فرصت کنند و تیم فنی مهندسی خود را برای دیدن وضعیت حرم آقا علی ابن موسی الرضا به مشهد ببرند هر چند آن‌جا بلحاظ داشتن موقوفات متعدد و جذب نذورات زیاد توسط آستان قدس از نظر مالی غنی است و ما فقط به عنوان نیروی فنی در خدمتشان خواهیم بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.