آشنایی با صحن حضرت زهرا(س)

آشنایی با پروژه طرح توسعه حرم مطهر امام علی (ع)  صحن حضرت زهرا (س)

پروژه توسعه صحن مطهر علوی که با عنوان پروژه صحن حضرت زهرا(سلام الله علیها) شناخته می‌شود بزرگترین پروژه آستان قدس علوی به شمار می‌رود و یکی از طرح‌های مهم و زیر ساختی این آستان می‌باشد.
افزایش مستمر تشرف زائران به نجف اشرف از گوشه و کنار دنیا و نیاز مبرم به اماکن زیارتی و عبادتی مناسب اهمیت اجرای چنین پروژه‌ای را دو  چندان می‌کند.
علاوه بر آن فضاهای روباز و سبز نیز در این پروژه در نظر گرفته شده است.
این پروژه در ضلع غربی حرم مطهر در حال اجراست و تا آرامگاه صافی صفا و مقام امام زین العابدین(ع) امتداد دارد.
هم اکنون در این مرحله از کار، هنرمندان و استادکاران گچ‌کار در حال اجرای نقوش و گچ‌بری‌‌ها هستند. همچنین هنرمندان آیئنه کار نیز عملیات آینه کاری را انجام می‌دهند. در طبقه زیر زمین نیز، سرویس‌های بهداشتی جهت رفاه حال زائران در حال احداث است.
طرح توسعه حرم مطهر امام علی(ع) که مزین به نام صحن و شبستان حضرت زهرا (س) است، ۲۲۰ هزار متر مربع زیربنا دارد و بعد از مسجدالحرام، بزرگترین پروژه عمرانی جهان اسلام به حساب می‌آید.
برای شروع این پروژه هتل‌های ضلع غربی حرم تخریب و خاکبرداری با عمق ۱۱ تا ۱۷ متر انجام شد. در حال حاضر نیز به خاطر اجرای این پروژه بزرگ بافت قدیمی شهر نجف تا حدی دگرگون شده و بخش زیارتی شهر برای اشخاصی که حدود ۵ سال قبل توفیق زیارت نجف اشرف را داشتند کمی متفاوت می‌آید.
صحن حضرت زهرا (س) که نام آن پس از تایید آیت الله سیستانی تعیین شد، با گنبد حرم امام علی (ع) نسبت قرینه دارد و قرار است شامل موزه، کتابخانه، مهمانسرا و رستوران، شبستان و ساختمان اداری و فرهنگی باشد که در طراحی و معماری این صحن، به ویژه شبستان آن (با ظرفیت پذیرش ۱۰۰ هزار زائر)، از هنر و معماری اصیل ایرانی بهره گرفته خواهد شد.
دسترسی آسان به بخش‌های مختلف صحن، رویت گنبد و بارگاه حرم مطهر از دورترین ورودی ‏صحن و شبستان در نزدیکی مقام امام زین‌العابدین (ع)، ایجاد تاسیسات تهویه مطبوع و مناسب با ‏استفاده از پیشرفته‌ترین تجهیزات سرمایشی و گرمایشی، ایجاد تونل دسترسی در مواقع اضطراری، ‏روکش و ایزولاسیون و مهار آبهای سطحی و زیر سطحی، ایجاد دیوار حفاظتی در اطراف صحن و ‏شبستان با استفاده از ۱۰۰۰شمع قبل از گودبرداری، بکارگیری مجرب‌ترین و چیره دست‌ترین ‏هنرمندان، طراحان و اساتید معماری اسلامی در همه بخش‌های پروژه، استفاده از مرغوب‌ترین مواد ‏مورد نیاز پروژه ازجمله کف و ستون‌ها، آئینه‌کاری‌ها، گچبری‌ها، مقرنس‌کاری‌ها، فرش‌ها و … با ‏بهره‌گیری از آزمایشگاه‌های تست استحکام بتن و مواد در طول اجرای پروژه و مهمتر از همه وجود ‏پاک‌ترین عشق و احساسات در دل همه دست‌اندرکاران از ویژگی‌های این پروژه است.

پیش‌بینی ستاد بازسازی عتبات این است که با تکمیل این پروژه، فضای حرم امام علی (ع) که هم اکنون کوچکترین حرم در اعتاب مقدسه می‌باشد به حدود ۲۰ برابر توسعه یابد.ستاد بازسازی عتبات در ایام اربعین حسینی با توجه به حضور جمعیت زیاد مشتاقان در نجف، بخشی از این صحن را با ایجاد امکانات اولیه در اختیار زائران قرار داد تا در آن اسکان کنند.
مشخصات فنی طرح توسعه حرم علوی:
زیربنا ۲۲۰۸۳۰متر مربع (در زمینی به طول ۴۰۰ متر و عرض ۱۵۰)

 

شامل:
۱٫ قسمت زیارتی به مساحت ۱۰۹۰۰۰ متر مربع
۲٫ قسمت عمومی به مساحت کل ۹۷۹۵۰ متر مربع با کاربری:
موزه به مساحت ۱۷۹۰۰ متر مربع، کتابخانه به مساحت ۱۶۳۰۰ متر مربع، بخش اداری و اطلاع رسانی به مساحت ۲۲۵۵۰ متر مربع، مهمانسرا و رستوران حرم به مساحت ۲۳۴۰۰ متر مربع، سرویس های بهداشتی و وضوخانه به مساحت ۶۸۰۰ متر مربع و پارکینگ به مساحت ۱۱۰۰۰ متر مربع
۳٫فضاهای جانبی به مساحت۱۳۸۸۰ متر مربع شامل:
ساختمان تاسیسات موتورخانه‌های مرکزی به مساحت ۲۷۸۰ متر مربع، قدمگاه امام زین العابدین (ع) به مساحت ۳۲۰۰ متر مربع، تونل زیر گذر به مساحت ۳۹۰۰ متر مربع و رواق‌های اطراف مجموعه به مساحت ۴۰۰۰ متر مربع.
محدود بودن فضای زیارتی حرم مطهر حضرت علی(ع)، محدودیت در برگزاری نماز جماعت و ‏ازدحام زائران، تولیت حرم را بر این داشت که طرح توسعه حرم علوی  را در ۳ مرحله به بهره‌برداری رساند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.